Sankcja Kredytu Darmowego (SKD) – co to jest i o co w tym chodzi?

Jako kredytobiorca musisz wiedzieć, że umowa z bankiem lub firmą pożyczkową musi spełniać wymagania wskazane w ustawie o kredycie konsumenckim i w prawie bankowym. Banki i firmy pożyczkowe muszą skonstruować umowę precyzyjnie i zrozumiale dla konsumenta. Bardzo często banki i firmy pożyczkowe stosują nieuczciwe praktyki, co powoduje wysokie raty kredytu lub pożyczki, brak przejrzystych informacji o rzeczywistym koszcie kredytu i ukryte opłaty. W takich przypadkach konsument może skorzystać z tzw. Sankcji Kredytu Darmowego (SKD).

Sankcja Kredytu Darmowego (SKD) to mechanizm prawny, który chroni konsumentów przed nieuczciwymi praktykami banków i firm pożyczkowych. Można go zastosować wtedy, gdy bank lub firma pożyczkowa wadliwie skonstruowały umowę kredytu lub pożyczki i naruszyły prawa konsumenta. Sankcja kredytu darmowego powoduje, że kredytobiorca spłaca wyłącznie pożyczony kapitał, bez dodatkowych kosztów, w tym odsetek i prowizji – stąd właśnie nazwa – Sankcja Kredytu Darmowego. Jeśli umowa nadal obowiązuję, oznacza to niższe raty. W przypadku spłacenia kredytu lub pożyczki, masz prawo zwrotu nadpłaconej kwoty.

Najczęstsze błędy w umowach pożyczki lub kredytu to między innymi sposób rozliczania i kredytowania prowizji, brak wskazania rzeczywistej stop oprocentowania (RRSO) albo jej błędne wskazanie, błędne wskazanie całkowitej kwoty kredytu, nierzetelne i niepełne wskazanie warunków spłaty i odstąpienia od umowy.

Jakie Warunki muszą być spełnione, żeby można było skorzystać z Sankcji Kredytu Darmowego?

Sankcję Kredytu Darmowego można zastosować, gdy bank lub firma pożyczkowa wadliwie skonstruowała umowę. Muszą być jednak spełnione następujące warunki:

  • Kwota: maksymalna kwota kredytu nie może przekraczać 255.550,00 zł
  • Status kredytobiorcy: z Sankcji Kredytu Darmowego mogą skorzystać tylko konsumenci (kredyt lub pożyczka nie może być związany z działalnością gospodarczą)
  • Data zawarcia umowy: Sankcja Kredytu Darmowego dotyczy umów zawartych po dniu 18 grudnia 2011 roku
  • Termin: skorzystanie z Sankcji Kredytu Darmowego jest możliwe w trakcie spłaty kredytu lub pożyczki albo w terminie jednego roku od dnia zakończenia umowy.

Sankcja Kredytu Darmowego dotyczy kredytów lub pożyczek, do których zastosowanie ma ustawa o kredycie konsumenckim. Są to kredyty lub pożyczki np. na zakup samochodu, sprzętu RTV i AGD, na wakacje, na remont, jak również na inny, dowolny cel, niewskazany w umowie. Nie może być to jednak kredyt lub pożyczka na cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie może być zabezpieczony hipoteką (w aktualnym stanie prawnym). Wyjątek od hipoteki stanowią tylko umowy, które zostały zawarte od dnia 18 grudnia 2011 roku do dnia 21 lipca 2017 roku.

Kiedy można skorzystać z Sankcji Kredytu Darmowego?

Sankcję Kredytu Darmowego można zastosować, gdy bank lub firma pożyczkowa wadliwie skonstruowała umowę. Najczęstsze błędy to:

  • sposób kredytowania i rozliczania prowizji
  • brak wskazania rzeczywistej stop oprocentowania (RRSO) albo jej błędne wskazanie
  • błędne wskazanie całkowitej kwoty kredytu lub pożyczki i całkowitej kwoty do spłaty
  • ukryte koszty kredytu lub pożyczki
  • nierzetelne i niepełne wskazanie warunków spłaty
  • nierzetelne informacji o prawie odstąpienia od umowy
Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Aby można było skorzystać z Sankcji Kredytu Darmowego (SKD), konieczne jest złożenie bankowi lub firmie pożyczkowej stosownego oświadczenia o skorzystaniu z SKD i wskazać dokonane naruszenia. Sankcja Kredytu Darmowego nie działa automatycznie! Z Sankcji Kredytu Darmowego możesz skorzystać w trakcie spłaty kredytu lub pożyczki, jak również po spłacie – najpóźniej w terminie 1 roku od dnia zakończenia umowy. Po otrzymaniu oświadczenia bank lub firma pożyczkowa powinny wydać nowy harmonogram spłat kredytu z wykluczeniem wszelkich kosztów kredytu. W przypadku, gdy kredyt lub pożyczka zostały spłacone, bank lub firma pożyczkowa zobowiązane są do zwrotu nadpłaconej kwoty. W większości przypadków, banki i firmy pożyczkowe niestety nie chcą dobrowolnie zastosować się do złożonego oświadczenia. W tej sytuacji, konsumentom pozostaje wytoczenie powództwa.

Skutki i korzyści skorzystania z sankcji kredytu darmowego:

Kredytobiorca zwraca tylko kwotę kapitału (kwotę faktycznie otrzymaną). Kredytobiorca nie płaci odsetek, prowizji, opłat przygotowawczych oraz innych kosztów związanych z kredytem lub pożyczką. Dzięki temu obniży się rata kredytu lub pożyczki, a w przypadku nadpłaty kapitału (realnie otrzymanej przez kredytobiorcę kwoty) bank lub firma pożyczkowa jest zobowiązany do zwrotu nadpłaty.

Jakie banki popełniają najwięcej błędów w umowach?

Nieprawidłowości w umowach kredytu lub pożyczek popełnia wiele banków i firm pożyczkowych – nawet te najbardziej popularne. Wśród banków, najczęściej błędy popełniają:

  • PKO Bank Polski S.A.
  • Bank Pekao S.A.
  • mBank S.A.
  • Bank Millennium S.A.
  • Santander Bank Polska S.A.
  • Alior Bank S.A.

Jeśli podejrzewasz, że umowa kredytu lub pożyczki, którą podpisałeś z bankiem lub firmą pożyczkową jest wadliwie skonstruowana, skontaktuj się ze mną. Przeanalizuję umowę i ocenie czy jest możliwość skorzystania z Sankcji Kredytu Darmowego. Wstępna analiza jest darmowa. Analizuję umowy z całego kraju – nie jest konieczne osobiste spotkanie. W przypadku kwalifikacji umowy do Sankcji Kredytu Darmowego, pomogę przejść przez cały proces i zapewnię profesjonalne wsparcie.

Potrzebujesz pomoc? Zapraszam do kontaktu!
tel. +48 504 648 665
e-mail: biuro@krausekancelaria.pl

Podobne wpisy